ויטמינים

ויטמינים לפיתוח הגוף

 ? למה מולטי ויטמינים חשובים
או שאתה מפתח גוף, ספורטאי או סתם חובב כושר, לעלייה ברמת הפריון יש צרכים תזונתיים שונים מאלה של אדם ממוצע שאינו פעיל. תוספי מזון כמו מולטי ויטמינים עוזרים בדרך קלה יותר להשיג את המרכיבים החיוניים היומיומיים

 

?מה לחפש במולטי ויטמין
תוסף מולטי ויטמין אידיאלי צריך להיות מורכב מספקטרום מלא של ויטמינים ומינרלים ברמה אופטימלית בצורה כזו שקל לספוג ולעכל. בעוד שכל אבות המזון חשובים לבריאות, מפתחי גוף צריכים לשים לב לדברים הבאים:

ויטמינים A ו-D
גם ויטמין A וגם D ממלאים תפקיד מרכזי בקידום בריאות העצם הטובה, וויטמין D תומך בתפקוד תקין של מערכת החיסון.

ויטמינים B6 ו-B12
ויטמיני B נדרשים לחילוף חומרים בריא שהוא תהליך המרת המזון לאנרגיה בגוף. B6 חיוני לתפקוד של אנזימים הכרוך בחילוף החומרים של חלבון, ו-B12 חשוב לייצור אנרגיה ולמטבוליזם של פחמימות.

ויטמין סי
מכיוון שוויטמין C אינו מיוצר או מאוחסן בגוף, ויטמין C חיוני ביותר לנטילתו באמצעות דיאטות. מלבד בניית חסינות, ויטמין C מסייע בתיקון רקמת הגוף, פועל כנוגד חמצון המגן על התאים מפני רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הם תרכובות מזיקות שנוצרות במהלך פעילות גופנית.

סידן, מגנזיום ואבץ
אבץ הוא מינרל חשוב שמתפקד כנוגד חמצון. אמנם, סידן ומגנזיום חשובים לבריאות העצם, ומגנזיום גם יוזם תמיכה לתפקוד תקין של שרירים ועצבים.

מתי לקחת מולטי ויטמין
רצוי ליטול מולטי ויטמינים מיד לאחר אחת הארוחות העיקריות של היום, המהווים בסיס תזונתי מוצק לתמיכה במטרות פיתוח הגוף.

ויטמינים הם חומרים מזינים חיוניים שבני אדם צריכים ושגוף אינו יכול לסנתז בכוחות עצמו. חומרים אלה מתקבלים אך ורק מתוספים מיוחדים או מזון רגיל. אלמנטים כאלה נקראים לרוב מיקרו -חומרים, מכיוון שהגוף דורש כמויות מינימליות של ויטמינים. חלבונים, פחמימות, שומנים נחוצים במינונים גדולים בהרבה. פיתוח
גוף מגביר את הצורך בחומרים תזונתיים.

היעדר מרכיבים אלה מעכב באופן משמעותי את קצב גדילת השרירים והתקדמותם באימון. חשיבותם של ויטמינים עבור מפתחי הגוף היא שללא יסודות אלה, ייצור החלבון אינו מתרחש ותהליך בניית השרירים הופך לבלתי אפשרי. קצב חילוף החומרים של מפתחי הגוף שונה מזה של אנשים רגילים, שכן מפתחי הגוף דורשים יותר ויטמינים.

 • 1 מה החשיבות של ויטמינים בפיתוח גוף?
 • 2 קצב צריכת הויטמינים השונים
 • 3 מתחמי ויטמינים של יצרני תזונת ספורט
 • 4 ויטמינים לבית מרקחת לפיתוח גוף
 • 5 מהם ויטמינים?
 • 6 רשימת הויטמינים החיוניים למפתחי גוף
  • 6.1 ויטמין C
  • 6.2 ויטמין B1
  • 6.3 ויטמין B2
  • 6.4 ויטמין B3
  • 6.5 ויטמין B6
  • 6.6 ויטמין B12
  • 6.7 ויטמין D
  • 6.8 ויטמין E
  • 6.9 ויטמין H
  • 6.10 ויטמין A

עד כמה חשובים ויטמינים בפיתוח גוף?

ספורטאים מקצועיים בעלי ניסיון מעשי רב יודעים בוודאות כי מבלי לספק את הכמות הנדרשת של ויטמינים, לא תוכלו להשיג תוצאה טובה בפיתוח גוף. כדי לפצות על המחסור, רוב הספורטאים לוקחים מתחמי ויטמינים ומינרלים מיוחדים, כמו גם תוספי ספורט אחרים. מחסור בוויטמינים, ככלל, גורם להופעת הרמה, אך רוב הספורטאים פשוט אינם יודעים על כך.

ויטמינים לכל מי שעוסק בפיתוח גוף הם מרכיבים חיוניים, שכן מפתחי הגוף פשוט נדרשים לאכול מזון עתיר קלוריות, שיש בו לא מעט מיקרו-חומרים. כמויות מזון גדולות אינן מאפשרות לספורטאים להוסיף לתפריט כמה שיותר פירות וירקות שיפצו על המחסור.

אכילת יותר מדי מזון עלולה להוביל לקלקול במערכת העיכול. כדי להימנע מתוצאות שליליות, מבלי להגדיל את המנות וכמות המוצרים, עליך להשתמש במתחמים מיוחדים.

קצב הצריכה של ויטמינים שונים

המינון היומי של המיקרו -חומרים תלוי לחלוטין במאפיינים האישיים של הספורטאי, משך האימון וכמותו, הלחץ שאדם חווה, כמו גם גורמים חיצוניים כגון אקלים וכן הלאה.

זה לא יעבוד לחשב באופן עצמאי אילו ויטמינים נחוצים. מומחה יעזור לקבוע מיקרו -חומרים ומינונים לאחר ביצוע בדיקת דם. חיים בתנאי אקלים קשים, כאשר הטמפרטורה של פלוס מינוס יורדת ועולה ל -40 מעלות, משפיעה על העלייה בצורך בוויטמינים פעמיים או שלוש לשמירה על הבריאות.

חומרים מיקרוניים למפתחי גוף הופכים נחוצים הרבה יותר כאשר ספורטאים צורכים כמות גדולה של חלבון, כלומר מ -3 עד 5 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. אימונים אינטנסיביים וכבדים מדי מביאים ללחץ מוגבר לגוף. לעתים קרובות זו הופכת להיות הסיבה לכך שתזונה מאוזנת אינה מאפשרת לקבל כל כך הרבה מיקרו -חומרים המבטיחים את תפקודו התקין של הגוף.

מתחמי ויטמינים מיצרני תזונת ספורט

ישנם מתחמי ויטמינים רבים, אך הבאים הם הפופולריים ביותר בקרב מפתחי הגוף:

 • Animal Pak ו- Daily Formula , שתיהן מיוצרות על ידי Universal Nutrition . הראשון הוא תוסף ויטמין העוצמתי ביותר המבוקש הזמין לספורטאי כוח. השנייה היא אפשרות תקציבית יותר.
 • אופטי-גברים ואופטי-נשים , מתוצרת חברת Optimum Nutrition האמריקאית. הם אינם נחותים מ- Animal Pak, בהיותם המתחרים העיקריים של תוסף זה, השונים במטרה שלהם, כלומר, הסדרה הראשונה נוצרה לגברים, והשנייה לנשים.

המותגים הגלובליים המוצגים הם הטובים ביותר בקרב יצרני תזונת ספורט, ביססו את עצמם מזמן כיעילים ואיכות מעולה. החיסרון היחיד הוא שבגלל העלות הגבוהה, הם לא תמיד זמינים לספורטאים רגילים. תרופות לבית מרקחת הן חלופה זולה יותר.

ויטמינים של בית מרקחת לפיתוח גוף

מתחמי בתי מרקחת משמשים לעתים קרובות גם מפתחי גוף. הם מהווים תחליף מצוין לתוספי מזון יקרים. הפופולריים ביותר הם הבאים:

 • מתחם יעיל ולא יקר "Complivit". הרכבו מיוצג על ידי ויטמינים רבים ושונים. הוא נהדר למי שמתעמל באופן קבוע, והוא שימושי להפליא לילדים מעל גיל שבע. הכללים ומינון הוויטמינים מצוינים בהוראות.
 • קומפלקס ויטמינים ומינרלים "אפקט אלפבית". מיועד לאנשים העוסקים באופן קבוע בפעילות גופנית. הוא שונה ממתחמים דומים בנוכחות שלושה סוגי טבליות – בוקר, אחר הצהריים, ערב.
 • מכיל תמצית ג'ינסנג "דינמיסאן". תכשיר זה מכיל גם חומצות אמינו, מינרלים, ויטמינים. הוא מומלץ לשימוש על ידי ספורטאים ואנשים המתמודדים עם מתח נפשי קבוע. זה מגביר את היכולת בריכוז, סיבולת, ביצועים.
 • הזול ביותר מבין מתחמי הוויטמינים "Undevit". הוא מכיל 1 ויטמין פחות מ- Complivit, כלומר רק 11, לא 12. התרופה מעולם לא הוצבה כספורט, אך רוב הספורטאים לוקחים אותה בגלל ההרכב הטוב שלה והעלות הנמוכה.

תכשירים פרמצבטיים, כמובן, שונים מאלו של ספורט מיוחד. עם זאת, כאשר משווים את העלות, רוב הספורטאים נותנים את העדפתם לויטמינים של בית המרקחת, במקום תוספי מזון שפורסמו.

מהם ויטמינים?

ויטמינים מתחלקים בדרך כלל לשתי קבוצות משנה:

 1. מסיס במים. הם מיקרו -חומרים מקבוצה C ו- B, שאינם יכולים להצטבר בגוף האדם, ובעודף מופרשים בשתן. זה מאפשר לך להשתמש בוויטמינים אלה בכמויות כמעט בלתי מוגבלות.
 2. מסיס בשומן. אלה ויטמינים מקבוצת K, E, D, A, בעלי חשיבות זהה בדיוק עבור מפתחי הגוף כמו אלה המסיסים במים. עם זאת, בהתחשב בעובדה שהם מצטברים, יש לשתות אותם בזהירות, שכן העודף יפגע בספורטאי.

רשימת הויטמינים החיוניים למפתחי גוף

התזונה או התוספים צריכים לכלול:

ויטמין סי

מרכיב תזונתי חיוני שכל שרירן צריך. אספקת החמצן לרקמות ולאיברים מתבצעת בדיוק בעזרת חומצה אסקורבית. בעזרתו הגלוקוז נספג ונוצרות מאגרי גליקוגן. ויטמין זה נחוץ גם לסינתזה של הורמוני סטרואידים, כמו גם למטבוליזם.

ויטמין B1

נדרש כדי לעורר את חילוף החומרים של הפחמימות הנדרשים על ידי מפתחי הגוף. ללא חומר זה, יותר פחמימות פשוט לא ייספגו, אלא יתחילו להצטבר בגוף ויסתמו אותו.

ויטמין B2

הוא המשתתף העיקרי במטבוליזם של חלבונים. יש לו השפעה ישירה על תהליך גדילת השרירים. לעתים קרובות, מפתחי גוף מקצועיים לוקחים זאת בנוסף.

ויטמין B3

לוקח חלק בלמעלה מחמישים תהליכים. מינונים גדולים ממנו יכולים לתת לשרירים הקלה, מכיוון שוויטמין זה הופך את כלי הדם לבולטים יותר.

ויטמין B6

חיוני לצמיחה תקינה של רקמות חלבוניות, במיוחד בשרירים. אנזים זה נדרש לספורטאים בעצימות גבוהה שעושים הרמה כבדה בסיסית.

ויטמין B12

משתתף בסינתזה של חומצות אמינו ומטבוליזם של חלבונים, תומך בפעילות החיונית של תאי חוט השדרה ומערכת העצבים.

ויטמין D

המחסור בחומרים תזונתיים אלה הופך להיות הסיבה לירידה במדדי הכוח, כמו גם לסיבולת הספורטאי. ללא רמות תקינות בגוף, סידן וזרחן, הדרושים להתכווצות השרירים, לא ייספגו במלואן.

ויטמין E.

חומר זה אחראי לייצור הטסטוסטרון. בנוסף, טוקופרול מגביר את איכות הסובלנות לפעילות גופנית כבדה, מסייע לשרירים לצמוח באופן טבעי.

ויטמין H.

יש לו השפעה ישירה על חילוף החומרים של חומצות אמינו ועל אספקת האנרגיה של השרירים. מחסור בחומרים תזונתיים אלה כרוך באובדן מסת שריר וירידה במדדי הכוח, מה שגורם לך לחשוב על התזונה שלך, לנתח היטב אם הוא מכיל את הכמות הנכונה של החומרים המזינים הללו.

ויטמין

נדרש לצורך בניית תאי שריר חדשים. אם לגוף יש כמות מינימלית של המיקרו -חומרים הללו, תהליך ההחלמה לאחר האימון מאט. זאת בשל ריכוז והתאוששות הגליקוגן לאחר כל תרגיל.

ויטמינים נדרשים על ידי מפתחי הגוף. כאשר הם לא נצרכים בכמות שהספורטאי צריך, לא תתקדם. כדי לקבל תזונה מאוזנת, עליך להיעזר בתזונאי או מאמן. אם הדיאטה אינה מאפשרת להשלים אותה עם ירקות ופירות, הרי שכדאי לבחור במתחם ויטמינים מתאים או בתוסף ספורט.

 

מאמרים בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בדוק גם
Close
Back to top button