ויטמינים

ויטמין B15

ויטמין B 15 בצורתו הטהורה נראה כמו אבקה גבישית לבנה, שיש לה את היכולת לספוג מים היטב. עוד בשנות ה -50 של המאה הקודמת, הוא התגלה על ידי טי טומיאמה, ביוכימאי מפורסם, כאשר ערך מחקר על כבד בקר. במחקרים הבאים, נמצא כי ויטמין זה מצוי בנבטי אורז, שמרי בירה ובורות משמש. תרכובת זו נקראת גם חומצה פנגמית (מתורגמת מה"מחבת "היוונית -" הכל "ו"גמי" – "זרע"), מכיוון שכפי שהתברר היא נמצאת בזרעים של צמחים רבים, כלומר היא הוא די נפוץ באופיו. אבל, ככלל, חומצה זו נקראת חומר דמוי ויטמין, ולא ויטמין, בשל העובדה שמחסור ב- B 15 במזון הנצרך על ידי אנשים אינו מוביל לתוצאות בלתי הפיכות. בנוסף, בעולם המדעי עדיין לא ידוע אם חומצה פנגמית מסונתזת בגוף לבדו או שמגיעה אלינו עם מזון.

תוֹכֶן

  • 1 שיעור צריכה.
  • 2 פונקציות של חומצה פנגמית בגוף האדם.
  • 3 היכן נמצא ויטמין B15.
  • 4 תכונות של ויטמין B15 כאשר הוא מעורבב עם חומרים אחרים.
  • 5 ויטמין B15

שיעור ההנחה.

עדיין אין מידע מדויק על נורמת הוויטמין הדרוש לגוף האדם במהלך היום. אבל כמה ביוכימאים מוכרים סבורים שכל אחד מאיתנו צריך לקחת לפחות 2 מ"ג ויטמין B 15 עם אוכל מדי יום. חומצה פנגמית הכרחית לאנשים המנהלים אורח חיים פעיל וסובל מעומסי ספורט, מכיוון שהיא מבטיחה תפקוד טוב של רקמת השריר. ויטמין B 15 משמש לטיפול במספר מחלות, והמינון היומי שלו יכול לעלות על 100 מ"ג. חומצה פנגמית, אם תרצה, ניתן למצוא בכל בית מרקחת, לתרופה דומה יש שם – מלח חומצה פנגמית או סידן פנגמט. בגדול, כל אדם שאין לו בעיות בריאות יכול להשתמש בוויטמין B 15 בעת האכילה, אך לפני השימוש בסידן פנגמט, עליך לעבור ייעוץ רפואי כדי לדעת כמה פעמים וכמה ניתן לקחת תוסף תזונה זה.

פונקציות של חומצה פנגמית בגוף האדם.

ויטמין B 15 לוקח חלק בוויסות חילוף החומרים של השומן והחלבון. הוא מסייע לסנתז חומרים המשפיעים על תפקודם התקין של איברים ורקמות בגוף האדם, מאיץ את תהליכי ההתאוששות לאחר מאמץ פיזי אינטנסיבי ומאריך את תוחלת החיים של התאים. חומצה פנגמית, עם אספקה תקינה בגוף, תומכת בתפקוד תקין של בלוטות יותרת הכליה ומגבירה את הפרשת ההורמונים. הוא גם מונע התנוונות שומנית של הכבד והופעת פלאקים טרשת עורקים, הסותמים את כלי הדם. בנוסף, ויטמין B 15 מייצב את רמות הכולסטרול בדם.

חיבור זה חשוב ביותר לאנשים העוסקים בספורט מקצועי. חומצה פנגמית מסייעת במאבק באנוקסיה – רעב חמצן של הגוף. במהלך פעילות גופנית, אנשים משתמשים בכמות גדולה של אנרגיה, אשר בתורו מופיעה בגוף במהלך חמצון של חומרים מזינים עקב חמצן. במיוחד בקרוב תהליך זה מתרחש במהלך אימונים ארוכים ותחרויות רציניות. חמצן בדם, במצבים כאלה, נצרך באופן מיידי וספורטאים עלולים להיתקל בבעיות בייצור אנרגיית השריר בשל היעדרותו. אנשים העוסקים מקצועית בספורט, המתמודדים עם גורם זה, לא יוכלו לבצע את התרגילים הנדרשים במסגרת תחרות סבולת כלשהי, עבור כבדים, "רעב" כזה יסתיים בחוסר יכולת להרים את הצורך משקולות.

חומצה פנגמית מצויינת בהפחתת בעיות הקשורות במחסור בחמצן ומסייעת להפעיל מחדש רקמות שריר במהירות האפשרית. לא בכדי מפתחי גוף וטריאתלטים בולטים רבים טוענים שאי אפשר להשיג הצלחה ללא תזונה בריאה ומועשרת בוויטמינים. ויטמין B 15 הוא אחד החובה בתזונה של כל ספורטאי.

כמו כן, חומצה פנגמית היא אחת הסיבות לסינתזה של קריאטין וקריאטין פוספט. חומרים אלה מקבלים השפעה מכרעת על חילוף החומרים האנרגטי של התאים. אך עם עומסי ספורט גבוהים, רקמות השריר צורכות הרבה יותר אנרגיה מהרגיל, מה שמוביל לתהליכים ביוכימיים מהירים יותר של יצירת קריאטין פוספט וקריאטין. מסיבה זו, חשוב במיוחד לאתלט לכלול ויטמין B 15 בתזונה.

אך חומצה פנגמית חשובה לא רק לאנשים החושפים את גופם ללחץ עז. ידוע זה מכבר כי השימוש במשקאות אלכוהוליים מוביל לפגיעה בתאי הכבד, אך איבר זה הינו מסנן טבעי הניתן לאדם לנטרול חומרים מזיקים. ויטמין B 15 מגן על איבר חשוב זה מפני ההשפעות המזיקות של אדי אלכוהול. וגם אם שחמת הכבד כבר הגיעה, חומצה פנגמית עדיין פועלת כגורם עזר בנטרול חומרים מסוכנים החודרים לגוף האדם. מדענים גילו את העובדה שוויטמין B 15 עוזר להתגבר על התמכרות לאלכוהול ואפילו התשוקה לתרופות מסוימות. בין היתר, חומר חיוני זה מפחית כאבי ראש ובחילות המתרחשות אצל אנשים עם דבר לא נעים כל כך כמו "הנגאובר".

כולין לוקח חלק בתהליכים המבטיחים העברת דחפים בין סיבי עצב ותאי הגוף, חומר זה שאנו זקוקים לו מסונתז גם בעזרת ויטמין B 15 .

על ידי ביטול המחסור של חומצה פנגמית בגופם, אנשים מרגישים הרבה יותר עליזים וטובים יותר. ויטמין זה נכלל בתוכן של תרופות רבות שיש ליטול במצבים שלפני האוטם ולאחר האוטם, הפטיטיס כרונית, ראומטיזם, אסתמה הסימפונות, מחלות עור רבות והרעלה. מה שכן, לחומצה הפנגמית יש תכונות אנטי דלקתיות. ויטמין זה מקדם את הרחבת דפנות כלי הדם, ולכן הוא משמש במאבק נגד יתר לחץ דם. לאנשים עם חוסר תיאבון, תזונאים ממליצים ליטול מלח סידן, המכיל ויטמין B 15 .

אם הביצועים שלך ירדו או שאתה מרגיש עייפות מתמדת, הדבר עשוי להצביע על ירידה בחומצה הפנגמית בגוף. מחסור בתרכובת זו במזון עלול לגרום להתבטאות של מחלות לב וכלי דם עקב תזונה לקויה של תאים עם מולקולות חמצן. בנוסף, מחסור בוויטמין עלול להוביל להפרעה במערכת העצבים ולתפקוד לקוי של הבלוטות האחראיות להפרשה הפנימית. המקסימום שמחכה לאדם עם עודף של חומצה פנגמית בגוף הוא נדודי שינה, כאבי ראש, פעימות לב תכופות ועצבנות מוגברת, מקרים דומים נתקלו באנשים מבוגרים. באופן כללי, מינונים עודפים של הויטמין עוזבים באופן מושלם את גוף האדם בכוחות עצמם, ללא השלכות הרות אסון על איברים ורקמות.

היכן נמצא ויטמין B 15 .

כאמור לעיל, חומצה פנגמית קיימת בזרעים של צמחים רבים, כלומר, היא נמצאת במזונות המכילים דגנים, גרעיני דלעת, שומשום, שמרי בירה, זרעי משמש, אגוזים וכבד. אם אין לך בעיות כאלה במערכת העיכול כמו הידרדרות בספיגה של חומרים מזינים מהקיבה, אז תזונה נוספת של הגוף עם ויטמין B 15 היא חסרת תועלת. הוא עצמו יקבל את כל מה שהוא צריך מהאוכל. העיקר לאכול כל הזמן מזון צמחי, הם יעזרו לך לספק לעצמך כמות נורמלית של ויטמין, גם אם אתה מרגיש צורך גדול בחומצה פנגמית.

תכונות של ויטמין B 15 כשהן מעורבות עם חומרים אחרים.

קודם כל, חומצה פנגמית מסיסה מאוד במים. כמו כן, ויטמין B 15 מנטרל רשימה מסוימת של חומרים שליליים לגוף, אינטראקציה איתם ומסייעת בהוצאתם מהגוף. חומצה פנגמית מקלה על תופעות הלוואי שיכולות להתרחש עם עודף אספירין בגוף, ומגנה על איברי הקיבה ובלוטת יותרת הכליה. רופאים רבים ממליצים לקחת במינון גבוה של תרופות סולפה ואנטיביוטיקה, השייכות לסדרת הטטרציקלין. בעת שימוש בוויטמין B 15 עם ויטמינים A ו- E, השפעת התרכובת על חילוף החומרים מועצמת. כאשר חומצה פנגמית מתקשרת עם ויטמין B12, היא משפיעה על התגובות הביוכימיות המתרחשות בתאי גוף האדם.

מאמרים בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button