ויטמינים

ויטמין B12

חומרים המכילים קובלט פעילים ביולוגית או קובלמין הם ויטמינים מקבוצה B. תרכובות אורגניות אלה מיוצגות:

 • ציאנוקובלמין;
 • מתילקובלמין.

חומרים אלה ידועים יותר יחד כוויטמין B12. החלק הגדול ביותר של התרכובות המכילות קובלט הנכנסות לגוף האדם הוא ציאנוקובלמין. תפקידו העיקרי הוא לעורר את תהליכי ההמטופויזיס, הנקרא גם הגורם החיצוני של טירה.

תרכובות אורגניות אלה מיוצרות על ידי חיידקים וארכאיות בסביבתן הטבעית. גוף האדם מכיל חומרים ביולוגיים אלה בשני סוגים של אנזימים. אחד שייך לקבוצת L-methylmalonyl-CoA, והשני שייך לקבוצת methyltransferase.

תוֹכֶן

 • 1 תפקודים ביולוגיים ופרמקוקינטיקה
 • 2 תפקידו של ויטמין B12
 • 3 השימוש בוויטמין B12 בפיתוח גוף
 • 4 מקורות לויטמין B12
 • 5 מינונים וכללי קבלה

תפקודים ביולוגיים ופרמקוקינטיקה

חומרים מקבוצת B12 מעורבים באופן פעיל בשתי תגובות אנזימטיות. הראשון הוא לייצב ולהאיץ את ההעברה ואחריו החלפת האטומים. השנייה היא גם העברה, אך בין המולקולות המהוות חלק מקבוצת המתיל. לחומרים אורגניים המכילים קובלט יש מבנה פירוק מורכב ומחזורי, ולכן הם אינם מסולקים לחלוטין מהגוף.

קובלמין מתפרק בכבד, הופך לחלק מהמרה שנכנסת למעיים, ואז נכנס חלקית למחזור הדם, שם הוא ממשיך להיספג. מחקרים מצאו כי חיסול ראשוני, שלא תמיד הושלם, אורך לפחות 500 ימים, שהם 1.5 שנים. ויטמין B12 נספג בצורה הטובה ביותר, מנוהל תוך שרירית או תת עורית, כלומר בזריקה, כאשר הריכוז הגבוה ביותר שלו מגיע למקסימום לאחר שעה.

בצורה נוזלית, לחומר יש צבע ורדרד אופייני. התכונה הייחודית שלו היא מגע טוב עם חלבוני פלזמה. זה מאפשר חיבור חזק. השילוב של קשרים אלה זה עם זה הוא לפחות 90%, וזה נתון די גבוה.

עבור מפתחי הגוף, לא ניתן להפריז בערך של קובלמין. חומר אורגני ממלא תפקיד חיוני במטבוליזם של חלבונים. מחסור בקשר מוביל להפרתו, וזה כרוך בתהליכים הכי לא נוחים.

תפקידו של ויטמין B12

קובלמין בפיתוח גוף הוא תרכובת אורגנית עוצמתית המספקת מגוון רחב של יתרונות. אם משתמשים בו נכון, אתה יכול להשיג תוצאות גבוהות בתחום הספורט.

צריכת ויטמין B12 על ידי מפתחי הגוף תורמת ל:

 • שיפור האיכות והזרימה היציבה של סינתזת החלבון;
 • היווצרות תאי דם אדומים, מכיוון שהחומר מעורב בהמטופויזיס;
 • מהלך הסינתזה של הקריאטין, כמו גם המיאלין, הנדרש ליצירת מעטפת מבודדת חשמלית של סיבי עצב.

קובלמין הוא חלק מהאנזימים הדרושים לאדם כדי לשמור על תפקודים חיוניים.

השימוש בוויטמין B12 בפיתוח גוף

השימוש בוויטמין B12 להשגת מטרות ספורט נפוץ. זאת בשל העובדה כי החומר נדרש על ידי גוף האדם לצורך התאוששות ותחזוקה טובה יותר של ביצועים גבוהים.

מפתחי הגוף לוקחים קובלמין מכיוון שההשפעות שלו על הגוף של מפתח הגוף כוללות את הפונקציות הפיזיולוגיות הבאות:

 • השתתפות במטבוליזם של פחמימות;
 • הגדלת הכוח שבו מופחתים דחפי השרירים, כמו גם שיפור תיאום התנועות;
 • ייצוב, איזון, נורמליזציה של תפקוד מערכת העצבים המרכזית;
 • גירוי פעיל של עבודת קבוצות השרירים עקב סיבי עצב טרופיים פעילים.

בנוסף, לחומרים פעילים ביולוגית המכילים קובלט יש השפעה אנבולית עוצמתית על מח העצם.

מקורות ויטמין B12

קובלמין אינו מיוצר על ידי אורגניזמים צמחיים או בעלי חיים. זה חל גם על אנשים. ויטמין B12 הוא הנציג היחיד של קבוצתו שניתן לסנתז אך ורק על ידי מיקרואורגניזמים, ולכן ניתן לחדש אותו באמצעות זריקות או עם מזון. הכל תלוי במידת הצורך.

בין מוצרי המזון, התרכובת האורגנית המדוברת קיימת בכבש, כבד חזיר, בקר, ביצי עוף, שרימפס, מולים, חלב, מקרל וגבינת קוטג '. אלה אינם המקורות היחידים ל- B12, אך כמויות נמוכות יותר נמצאות במזונות אחרים. החומר כלול בדגני בוקר, כמה תוספי מזון, כמו גם שוקולד וגבינות קוטג ', אך באחוז מינימלי.

מינון וכללי קבלה

צריכת ויטמין B12 בפיתוח גוף שונה מצריכה מצויינת רפואית של החומר. אם מפתח גוף מתאמן באופן פעיל, הוא צריך ליטול 10-24 מיקרוגרם מהחומר ליום. צריכה להיות צריכה אחת בלבד ביום. לא מומלץ לפצל את התעריף היומי. מנת יתר אינה מסוכנת מכיוון שקובלמין אינו תרכובת רעילה.

מאמרים בנושא

תגובות 2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בדוק גם
Close
Back to top button